Co zrobić gdy nie jesteśmy popularnym publicystą albo sławną aktorką, czyli kimś zdolnym do przyciągania mas czytelniczych jedynie z pomocą swojej reputacji? Wtedy jedynym rozwiązaniem może być konkretyzacja. Na początek nasz blog będzie potrzebował konkretnego tematu.
Temat może być, albo wąski, na przykład: „zwyczaje żywieniowe psów na przykładzie jamników”- skupiamy się na konkretnym elemencie z całej grupy, albo szeroki, jak np. „rasy psów myśliwskich”. Ważne by był to temat bliski naszemu sercu, na który będziemy mieli masę interesujących rzeczy do powiedzenia, a co więcej nie będziemy mieli w dość swobodnym codziennym (lub prawie) pisaniu większej skłonności za bardzo od niego odbiegać. Czytelnik musi wiedzieć o czym piszemy, a musimy dostarczać mu konkretne informacje na ten temat. Ponieważ na świecie istnieją dosłownie miliony blogów, te które odniosły sukces trafiają nie do wszystkich, a do pewnej grupy odbiorców, ale za to trafiają celnie. Powód jest oczywisty. Definitywnie musimy najpierw wybrać jakiś konkretny temat, a potem się go trzymać. Dobrym punktem startowym do wybrania tematu może być lista najpopularniejszych kategorii blogów.
blogi polityczne, religijno/duchowe, poświęcone społeczeństwu i kulturze. Blogi, o tym i o owym, biznes, hobby, technologia, sztuka, aktualne wydarzenia, ciekawostki naukowe zawierające informacje encyklopedyczno-słownikowe. Wszystko co interesuje ludzi i nas samych oczywiście. Konkretny, jasny temat to połowa sukcesu każdego bloga i to nie tylko tego biznesowego.